Bu konudaki son güncellememize ek olarak, MPI yaklaşmakta olan Brown Marmorated Stink Bug (BMSB) 2020-21 yüksek risk sezonu için önlemleri tamamladı.

1 Eylül 2020 tarihinden itibaren (Menşe Limanından sevkiyat tarihi), hedef riskli ülkelerden gönderilen tüm hedef yüksek riskli yükler, MPI onaylı bir tedavi sağlayıcısı tarafından denizde tedavi edilmelidir.

türkiye, katı gereksinimleri olan belirli bir risk ülkesi olarak hedeflenmiştir.

Sezon, 30 Nisan 2021’de veya daha önce Yeni Zelanda’ya gelen gemiler için geçerli olacak.

Aşağıdaki ülkeler hedef risk olarak sınıflandırılmıştır.
Hedef riskli ülkelerde üretilen veya bu ülkelerden sevk edilen yüksek riskli veya hedef riskli mallar, BMSB mevsimsel önlemlerine tabi olacaktır.
Hedef risk ülkelerine yanaşan, yüklenen veya bu gemilerden gelen gemiler de BMSB mevsimsel önlemlerine tabidir.

Aşağıda listelenen 33 ülke BMSB “Hedef Listesi” ülkeleri olarak belirlenmiştir.

Arnavutluk
Andorra
Ermenistan
Avusturya
Azerbeycan
Belçika
Bosna Hersek
Bulgaristan
Kanada
Hırvatistan
Çek Cumhuriyeti
Fransa
Gürcistan
Almanya
Yunanistan
Macaristan
İtalya
Kosova
Lihtenştayn
Lüksemburg
Makedonya
Karadağ
Hollanda
Romanya
Rusya
Sırbistan
Slovakya
Slovenya
İsviçre
ispanya
Türkiye
Amerika Birleşik Devletleri
Japonya (uygulanan tek tedbir, artırılmış gemi gözetimi olacaktır).
ÇBYE sezon boyunca gelişmekte olan bazı riskli ülkeleri (izleme listesi ülkeleri) izleyecektir. Bu ülkelerden gelen yüksek riskli ve riskli malları hedeflemek, BMSB kontaminasyonundan özgürlüğü doğrulamak için karada rastgele denetimlere tabi tutulabilir.

Programdan ithal edilen tüm kargolar 3 KULLANILMIŞ Araçlar, Makineler ve Parçalar denizde zorunlu muamele gerektirecektir. Programdan ithal edilen tüm kargolar 3 YENİ Araç, Makine ve Parça ülkesinde denizaşırı muameleye tabi olabilir (aşağıdaki gibi hassas riskli yükler veya üretici / tedarik zincirinde böcek kanıtı olarak yeterince korunan yeni mallar için bazı istisnalar geçerli olabilir tavır).

Bağlantı başına ek bilgi:

https: //www.biosecurity.govt.n …

Hassas Risk Kargo

Denizaşırı tedavilerin hassas risk yükü olması da bir istisnadır. ÇBYE ‘hassas riskli mallara’ örnekler vermiştir.

Bağlantı başına ek bilgi:
https: //www.mpi.govt.nz/dmsdoc …

İTALYA – TÜM SEVKİYAT ÇEŞİTLERİNDE ZORUNLU FUMIGASYON LCL, FCL, BREAKBULK & RO / RO

• İtalya dışındaki tüm mallar yüksek riskli kargo olarak kabul edilir ve İtalya’dan ihracattan önce zorunlu BMSB muamelesi gerektirir (hassas riskli mallar olarak düşünülmedikçe veya tedaviye duyarlı olmadığı sürece)

• TÜM DENİZ KONTEYNERLERİ, İtalya’dan ihracat yapmadan önce zorunlu BMSB tedavisi gerektirir. • Hassas risk kargo muamelesi istisnaları, İtalya’daki mallar ve halihazırda verilen listeye göre geçerlidir.

Notlar:

• Tedavi edilmeyen veya hedef risk ülkesinde onaylanmamış bir tedavi sağlayıcısı tarafından tedavi edilen zorunlu denizaşırı muameleyi gerektiren Hedef Yüksek Riskli malların deşarjı reddedilecek ve varışta ihracata yönlendirilecektir.

Hedef riskli ülkelerden hedef risk malları ithal eden müşteriler, uygunluklarını sağlamak için denizaşırı tedavi seçeneklerini görüşmek üzere denizaşırı tedarikçileri ile iletişime geçmelidir.

Bu gerekliliklerin ve uyumsuzluğun sonuçlarının farkında olduklarından emin olmak için kaynak ortağınızla iletişim kurmanızı önemle tavsiye ederiz. NOT: Burnard International, yeni düzenlemelere uymayan nakliyeciler için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Hedef yüksek riskli malları hedef yüksek riskli ülkelerden, özellikle FAK konteynerlerindeki LCL için taşıma süreçlerimizi gözden geçirirken geçtiğimiz ay MPI ile aktif olarak ilgileniyoruz. Bunun ithalatçılar için büyük bir rahatsızlık olduğunu anlıyoruz, ancak NZ Biyogüvenliğinin sürdürülmesini sağlamaktan TÜM sorumluyuz.

Bu Hedef Risk Ülkelerinden mal taşıyan tüm müşterileri 2020-2021 yönergelerini öğrenmeye teşvik ediyoruz.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bmsb Türkiye Uluslararası temsilcinizle temas kurmaktan çekinmeyin, size yardımcı olmaktan ve rehberlik etmekten mutluluk duyarız.

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 5]
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 5]