Pentatomidae familyasında yer aldığı bilinen brown marmorated stink bug , Çin, Japonya, Kore Yarımadası ve Tayvan’a özgü bir böcek türüdür.

Tür, Kuzey Amerika’da ilk kez Eylül 1998’de Allentown, Pensilvanya’da görüldüğü bilinmektedir.

Halyomorpha Halys BMSB
BMSB Halyomorpha Halys

Kahverengi marmorated pis böcek (BMSB), Halyomorpha halys 2001 yılında Allentown, Pennsylvania yakınlarındaki Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez tespit edilen bir invaziv kıyametisorunudur,
ancak keşfinden birkaç yıl önce bölgede mevcuttu .
Amerika Birleşik Devletleri’nde, kahverengi marmorated kokuşmuş böcek, her yıl milyonlarca dolarlık ürün hasarı ve kontrol maliyetlerine neden olan büyük bir ağaç meyve ve sebze zararlısı olarak ortaya çıkmıştır
Kahverengi marmorated kokuşmuş böcek, yapıları kış mevsimi olarak kullanması nedeniyle ev sahipleri için bir sıkıntı haline gelmiştir.
Kahverengi marmorated kokuşmuş böceğin önemi, kontrolüne odaklanan büyük bir akademik, hükümet ve özel sektör araştırmasıyla sonuçlandı.


Yayılması:
Kahverengi marmorated pis böcek Çin, Tayvan, Kore ve Japonya da dahil olmak üzere doğu Asya’ya özgüdür.
Kuzey Amerika’daki keşfinden bu yana, kahverengi marmorated pis böcek Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu ve orta batı bölgelerinde hızla yayıldı ve Batı Sahili’nde yayıldı.
Kuzey Amerika’yı istila etmesinin ardından, kahverengi marmorated kokuşmuş böcek, küresel yelpazesini Avrupa, Avrasya ve Güney Amerika’ya (Şili) genişleterek küresel etkisi olan istilacı bir tür haline getirdi.
Kahverengi marmorated pis böceğin insan yapımı yapılar ile ilişkisi onu usta bir otostopçu yaptı; eğlence araçları ve kargo konteynırları dahil olmak üzere park edilmiş araçlar, kahverengi marmorated kokuşmuş böcek için arzu edilen kışlama alanları olarak hizmet edebilir.
Bu araçların ve yükün devlet hatları üzerinden veya ülkeler arasında daha sonraki hareketi, hızlı yayılmasında rol oynamaktadır.
Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olmasına rağmen, kahverengi mermer kokuşmuş böcek, tespitin gerçekleştiği her durumda sürekli üreme popülasyonları oluşturmamıştır.
Kahverengi marmorated kokuşmuş böceğin istilacı potansiyeli, kahverengi marmorated kokuşmuş böceğin istila etmediği ülkelerde daha fazla uyanıklığa yol açtı.
Küresel yayılımını sınırlamak için alınacak önlemler arasında, potansiyel konakçı bitkilerin muayeneleri ve otostop kahverengi marmorated kokuşmuş böcekler içerebilecek yükün fümigasyonu veya ısıl işlemi yer almaktadır.
Yaşam şekli:
Kahverengi marmorated kokuşmuş böcek, tüm kokuşmuş böcekler gibi, hemimetabolous bir böcektir.
Yumurtadan yetişkine gelişim, sıcaklığa ve fotoperiyoduna bağlı olarak yaklaşık 40 ila 60 gün sürer.
Kuluçkadan sonra, ilk instar perileri, eritmeden ve beslemek için dağılmadan önce yumurta kavramasının etrafında toplanabilir.
Yetişkinler, ömürleri boyunca birden fazla yumurta kavraması üretebilir. Kış diyaframı, kahverengi marmorated pis böcek yaşam döngüsünün önemli bir bileşenidir.
Kahverengi marmorated kıyameti böcekler, sonbaharda kısalma gün uzunluğuna diyapausa girerek yanıt verir.
Bu dönemde, kokuşmuş böcekler kışın hayatta kalabilmek için kaynakları koruduğundan yetişkin üreme aktivitesi durur.
Sadece yetişkinler diyapusa girer ve kış boyunca hayatta kalırlar.
İlkbaharda artan sıcaklıklar ve gün uzunluğu uykuda kalma süresinin sona erdiğine işaret eder ve yetişkin kahverengi marmorated kokuşmuş böcekler, yiyecek bulmak için kışlama alanlarını terk edecektir.
Daha sıcak iklimlerde yılda birkaç nesil mümkündür, ancak Kuzey Amerika serisinin çoğunda kahverengi marmorated pis böcek yılda bir ila iki nesildir.
Ekonomik zararları:
Çok başlı bir haşere olarak, kahverengi marmorated pis böcek, ağaç meyvesi, fındık, sebze ve sıra bitkileri de dahil olmak üzere çeşitli mahsullere zarar verme potansiyeline sahiptir.
Salgın yıllarında kahverengi marmorated kokuşmuş böcek, ağaç meyve üreticilerinde önemli kayıplara, elmalara, şeftalilere ve armutlara zarar verdi.
2010 yılında kahverengi marmorated kokuşmuş böcek salgını, Atlantik’in ortasındaki ağaç meyve üreticilerine verilen 37 milyon dolarlık zararın nedeniydi.
Batı Amerika Birleşik Devletleri’nde, kahverengi marmorated kokuşmuş böcek, iki yüksek değerli fındık ürünü olan fındık ve bademleri beslerken gözlenmiştir.
Sebze üreticileri ekonomik mısır hasarı, fasulye ve domates ile beslenen raporlarla ekonomik zarar görmüşlerdir.
Tarla mısır ve soya fasulyesi gibi sıra mahsulleri de kahverengi marmorated pis böceklerden etkilenmiştir.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]
Halyomorpha Halys (BMSB)

Halyomorpha Halys (BMSB)” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.